Vishay/Dale RNC50H1101BSR36
RNC50H1101BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1101BSR36
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1101BSR36.pdf
Availability of RNC50H1101BSR36
QUANTITY
RNC50H1101BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1101BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1101BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1101BSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1101BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1101BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1101BSR36
IC FPGA 77 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 100W datasheet.pdf
LED XRC 535NM GREEN 51.7LM SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf