Vishay/Dale RNC50H1102FRRSL
RNC50H1102FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1102FRRSL
Brief Description
RES 11K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1102FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1102FRRSL
QUANTITY
RNC50H1102FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1102FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1102FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1102FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1102FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1102FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1102FRRSL
IC SRL CONFIG EEPROM 128K 8-DIP datasheet.pdf
PROPORT AC 5A CB 9POS D-SUB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 12BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
MF SMC VERT HDR W/.125CLIP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 150POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf