Vishay/Dale RNC50H1103BSB14
RNC50H1103BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1103BSB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1103BSB14.pdf
Availability of RNC50H1103BSB14
QUANTITY
RNC50H1103BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1103BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1103BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1103BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1103BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1103BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1103BSB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 2.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf