Vishay/Dale RNC50H1103BSRE6
RNC50H1103BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1103BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1103BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1103BSRE6
QUANTITY
RNC50H1103BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1103BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1103BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1103BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1103BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1103BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1103BSRE6
HOOK-UP SOLID 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
DEV EMULATOR ACCESSORY-4M SRAM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .2690 MARKED datasheet.pdf
THERMAL BONDING FILM 24"X180YD datasheet.pdf