Vishay/Dale RNC50H1112BSRSL
RNC50H1112BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1112BSRSL
Brief Description
RES 11.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1112BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1112BSRSL
QUANTITY
RNC50H1112BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1112BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1112BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1112BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1112BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1112BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1112BSRSL
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 3300PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
60711A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf