Vishay/Dale RNC50H1130FSR36
RNC50H1130FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1130FSR36
Brief Description
RES 113 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1130FSR36.pdf
Availability of RNC50H1130FSR36
QUANTITY
RNC50H1130FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1130FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1130FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1130FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1130FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1130FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1130FSR36
CAP CER 680PF 150V 1111 datasheet.pdf