Vishay/Dale RNC50H1141BSRSL
RNC50H1141BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1141BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1141BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1141BSRSL
QUANTITY
RNC50H1141BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1141BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1141BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1141BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1141BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1141BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1141BSRSL
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 3A RT ANGL DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 470K OHM 1% PROBE datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 40A LEVER datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf