Vishay/Dale RNC50H1152BMRE6
RNC50H1152BMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1152BMRE6
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1152BMRE6.pdf
Availability of RNC50H1152BMRE6
QUANTITY
RNC50H1152BMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1152BMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1152BMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1152BMRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1152BMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1152BMRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1152BMRE6
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LABEL 4X8" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI 02-15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 4CH 32LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf