Vishay/Dale RNC50H1152BSRSL
RNC50H1152BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1152BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1152BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1152BSRSL
QUANTITY
RNC50H1152BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1152BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1152BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1152BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1152BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1152BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1152BSRSL
LED 5MM VERT HIEFF DIFF YEL PCMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT 3A PCB PIN datasheet.pdf