CR Magnetics Inc. CR4470-150
CR4470-150 picture photo
Mfg. Part Number
CR4470-150
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC
Datasheet Download
CR4470-150.pdf
Availability of CR4470-150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR4470-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4470-150
Internal Part NumberEIS-CR4470-150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR4400
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing150A
Number of Channels3
OutputRatiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)110mA
Operating Temperature0°C ~ 60°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4470-150
Related LinksCR447, CR4470-150 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4470-150 Details Description
Related parts for CR4470-150
CAP FILM 390PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A 8UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
8343 1 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf