Vishay/Dale RNC50H1153BSBSL
RNC50H1153BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1153BSBSL
Brief Description
RES 115K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1153BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1153BSBSL
QUANTITY
RNC50H1153BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1153BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1153BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1153BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1153BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1153BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1153BSBSL
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 5MHZ TO3-8 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL 6BIT 24QFN datasheet.pdf
MULTI-WAY IEC PANEL OUTLET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CABLE TIE 12"L 50LB BLACK datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf