Vishay/Dale RNC50H1153FRRSL
RNC50H1153FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1153FRRSL
Brief Description
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1153FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1153FRRSL
QUANTITY
RNC50H1153FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1153FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1153FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1153FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1153FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1153FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1153FRRSL
RES SMD 453K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK22A/AE22/AFH22T datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf