Vishay/Dale RNC50H1181BSB14
RNC50H1181BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1181BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1181BSB14.pdf
Availability of RNC50H1181BSB14
QUANTITY
RNC50H1181BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1181BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1181BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1181BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1181BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1181BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1181BSB14
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 896 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.301 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MOD WI-9C 16MB 4MB FLASH 25PK datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN JACK 16POS INLINE PIN datasheet.pdf