Vishay/Dale RNC50H1182BSB14
RNC50H1182BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1182BSB14
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1182BSB14.pdf
Availability of RNC50H1182BSB14
QUANTITY
RNC50H1182BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1182BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1182BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1182BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1182BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1182BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1182BSB14
CONN RING INSUL 16-14 AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 12A 53 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CMC HDR ASSY 154 WAY JD MECA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf