Vishay/Dale RNC50H11R5FSR36
RNC50H11R5FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H11R5FSR36
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H11R5FSR36.pdf
Availability of RNC50H11R5FSR36
QUANTITY
RNC50H11R5FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H11R5FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H11R5FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H11R5FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H11R5FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H11R5FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H11R5FSR36
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD SD PRO DUO 512MB datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRL SMALL ENG 1CYL 48LQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
TV 16C 16#16 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 10 V datasheet.pdf