Vishay/Dale RNC50H1240FSB14
RNC50H1240FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1240FSB14
Brief Description
RES 124 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1240FSB14.pdf
Availability of RNC50H1240FSB14
QUANTITY
RNC50H1240FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1240FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1240FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1240FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1240FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1240FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1240FSB14
RES SMD 2.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7S 0402 datasheet.pdf
MINI 802.11B ETHSER SERV RS232 datasheet.pdf
RES SMD 129 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED datasheet.pdf
ADHESIVES & SEALANTS datasheet.pdf
IC MCU 64KB FLASH 48MHZ 64TQFP datasheet.pdf