Vishay/Dale RNC50H1242DSBSL
RNC50H1242DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1242DSBSL
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1242DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1242DSBSL
QUANTITY
RNC50H1242DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1242DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1242DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1242DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1242DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1242DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1242DSBSL
IC COMPARATOR LP QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RJI RJ45 GL IP65 PLUG REPAIR SET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf