Vishay/Dale RNC50H1243FRB14
RNC50H1243FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1243FRB14
Brief Description
RES 124K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1243FRB14.pdf
Availability of RNC50H1243FRB14
QUANTITY
RNC50H1243FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1243FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1243FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1243FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1243FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1243FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1243FRB14
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LO/HI 2.93V SOT-25 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AC datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
K8321A TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 22.9PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf