Vishay/Dale RNC50H1262DSBSL
RNC50H1262DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1262DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1262DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1262DSBSL
QUANTITY
RNC50H1262DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1262DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1262DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1262DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1262DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1262DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1262DSBSL
IC MPU Z180 10MHZ 68PLCC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 100W D 44TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RCVR MODULE 1300NM 125M 16DIP S datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M18 16MM DC2W NC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
225 X 99 MM DC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf