Vishay/Dale RNC50H1270FSR36
RNC50H1270FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1270FSR36
Brief Description
RES 127 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1270FSR36.pdf
Availability of RNC50H1270FSR36
QUANTITY
RNC50H1270FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1270FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1270FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1270FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1270FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1270FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1270FSR36
Connector Header 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 50A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
LED XLAMP XM-L2 EASY WHITE SMD datasheet.pdf
FIBER CONNECTOR CLEANER 2.5MM datasheet.pdf