Vishay/Dale RNC50H1272BSRSL
RNC50H1272BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1272BSRSL
Brief Description
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1272BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1272BSRSL
QUANTITY
RNC50H1272BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1272BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1272BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1272BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1272BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1272BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1272BSRSL
Connector Header 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8WSON datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf