Vishay/Dale RNC50H1273FSRSL
RNC50H1273FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1273FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1273FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1273FSRSL
QUANTITY
RNC50H1273FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1273FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1273FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1273FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1273FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1273FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1273FSRSL
JUMPER-H1507TR/A3049W/H1507TR 5" datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 5K RHEO 10DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 100V datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
IEC-C20 TO IEC-C19 SJT BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 37POS STR IDC datasheet.pdf