Vishay/Dale RNC50H1292BSBSL
RNC50H1292BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1292BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1292BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1292BSBSL
QUANTITY
RNC50H1292BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1292BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1292BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1292BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1292BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1292BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1292BSBSL
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT SHRT HNGE LV datasheet.pdf
RJF TV FIELD SQ FLANGE RECEPT AT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf