AVX Corporation SR215E224MAR
SR215E224MAR picture photo
Mfg. Part Number
SR215E224MAR
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR215E224MAR.pdf
Availability of SR215E224MAR
QUANTITY
SR215E224MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215E224MAR
Internal Part NumberEIS-SR215E224MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215E224MAR
Related LinksSR215E, SR215E224MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215E224MAR Details Description
Related parts for SR215E224MAR
IC CONTRLLR HOT SWAP TRPL 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 64POS DUAL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 40.7UH 4A 58.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf
MOD DIODE 45V SOT-227 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf