Vishay/Dale RNC50H1300FSRSL
RNC50H1300FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1300FSRSL
Brief Description
RES 130 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1300FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1300FSRSL
QUANTITY
RNC50H1300FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1300FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1300FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1300FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1300FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1300FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1300FSRSL
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB OTP 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf