Vishay/Dale RNC50H1302BRB14
RNC50H1302BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1302BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1302BRB14.pdf
Availability of RNC50H1302BRB14
QUANTITY
RNC50H1302BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1302BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1302BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1302BRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1302BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1302BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1302BRB14
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 10A TO220AB datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf