Vishay/Dale RNC50H1352DRB14
RNC50H1352DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1352DRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1352DRB14.pdf
Availability of RNC50H1352DRB14
QUANTITY
RNC50H1352DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1352DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1352DRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1352DRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1352DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1352DRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1352DRB14
TVS DIODE 495VWM 798VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.05K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC ETH SWITCH 4PORT 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf