Maxim Integrated MAX1792EUA25/V+T
MAX1792EUA25/V+T picture photo
Mfg. Part Number
MAX1792EUA25/V+T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.5A 8UMAX
Datasheet Download
MAX1792EUA25/V+T.pdf
Availability of MAX1792EUA25/V+T
QUANTITY
MAX1792EUA25/V+T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX1792EUA25/V+T
Internal Part NumberEIS-MAX1792EUA25/V+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLinear Regulators in Portable Applications
Improved Power-Supply Rejection for Linear Regulators
Boost Converter Switches Between Battery and USB Power
Reduce the Chances of Human Error: Part 1, Power and Ground
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output2.5V, 1.25 V ~ 5 V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-uMax-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX1792EUA25/V+T
Related LinksMAX1792E, MAX1792EUA25/V+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX1792EUA25/V+T Details Description
Related parts for MAX1792EUA25/V+T
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 7A datasheet.pdf
RES 90.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V 25MA 18-JDIP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MICRO 21C S 3" WHT JACKS datasheet.pdf