Vishay/Dale RNC50H1352DRRSL
RNC50H1352DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1352DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1352DRRSL.pdf
Availability of RNC50H1352DRRSL
QUANTITY
RNC50H1352DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1352DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1352DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1352DRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1352DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1352DRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1352DRRSL
IC OPAMP VFB 145MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMC datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 1POLE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FMALE,RA-MALE 1M datasheet.pdf
6P FH PLUG VAL-U-LOK V2 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf