Vishay/Dale RNC50H1371FSRE6
RNC50H1371FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1371FSRE6
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1371FSRE6.pdf
Availability of RNC50H1371FSRE6
QUANTITY
RNC50H1371FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1371FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1371FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1371FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1371FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1371FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1371FSRE6
FIXED IND 10UH 2A 101 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 74MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW DIP SPST HALF PITCH 8 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 6POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 294MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
METRAL PWR HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf