Vishay/Dale RNC50H1382DSRSL
RNC50H1382DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1382DSRSL
Brief Description
RES 13.8K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1382DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1382DSRSL
QUANTITY
RNC50H1382DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1382DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1382DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1382DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1382DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1382DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1382DSRSL
RES SMD 825K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO41 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf