Vishay/Dale RNC50H13R3FSRE6
RNC50H13R3FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H13R3FSRE6
Brief Description
RES 13.3 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H13R3FSRE6.pdf
Availability of RNC50H13R3FSRE6
QUANTITY
RNC50H13R3FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H13R3FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H13R3FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H13R3FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H13R3FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H13R3FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H13R3FSRE6
IC SUPERVISOR PB 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
HEATSHK 9.53MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
.140X.370 GASKET FABRIC O/ FOAM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V CH 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf