Vishay/Dale RNC50H13R7BSB14
RNC50H13R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H13R7BSB14
Brief Description
RES 13.7 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H13R7BSB14.pdf
Availability of RNC50H13R7BSB14
QUANTITY
RNC50H13R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H13R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H13R7BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H13R7BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H13R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H13R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H13R7BSB14
FILTER LINE 1MH 2A VERTICAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 500MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS W/PINS datasheet.pdf
PANEL ALUM 5.87X5.87X0.06" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONTACT PIN FML CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf