Vishay/Dale RNC50H1400DSBSL
RNC50H1400DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1400DSBSL
Brief Description
RES 140 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1400DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1400DSBSL
QUANTITY
RNC50H1400DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1400DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1400DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1400DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1400DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1400DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1400DSBSL
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1000V 22A SP3 datasheet.pdf