Vishay/Dale RNC50H1402FSRE6
RNC50H1402FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1402FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1402FSRE6.pdf
Availability of RNC50H1402FSRE6
QUANTITY
RNC50H1402FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1402FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1402FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1402FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1402FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1402FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1402FSRE6
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AMMETER/VOLTMETER 2A/300VDC LED datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/30/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH CATV SPDT 2GHZ 16SMD datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf