Vishay/Dale RNC50H1403FSBSL
RNC50H1403FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1403FSBSL
Brief Description
RES 140K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1403FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1403FSBSL
QUANTITY
RNC50H1403FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1403FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1403FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1403FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1403FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1403FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1403FSBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
RES 91 K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL BOT 18.5X17.7X0.31" BLACK datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PLUG 10ROW 400POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf