Vishay/Dale RNC50H1420DSB14
RNC50H1420DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1420DSB14
Brief Description
RES 142 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1420DSB14.pdf
Availability of RNC50H1420DSB14
QUANTITY
RNC50H1420DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1420DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1420DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)142
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1420DSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1420DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1420DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1420DSB14
LED MATRIX CA 8X8 2.3" RED/GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
HAN B PROTECT COVER DIE CAST datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.9A 29.6 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf