Vishay/Dale RNC50H1420DSBSL
RNC50H1420DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1420DSBSL
Brief Description
RES 142 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1420DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1420DSBSL
QUANTITY
RNC50H1420DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1420DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1420DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)142
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1420DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1420DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1420DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1420DSBSL
BATTERY PACK NICAD 7.2V 4000MAH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.31V SOT23 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 14.86MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 36POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
BIT SET ASSORTED W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 600A MAGNAPAK datasheet.pdf