Microchip Technology SST26VF016B-104V/MF
SST26VF016B-104V/MF picture photo
Mfg. Part Number
SST26VF016B-104V/MF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SERIAL FLASH 16MB SPI 8TDFN
Datasheet Download
SST26VF016B-104V/MF.pdf
Availability of SST26VF016B-104V/MF
QUANTITY
SST26VF016B-104V/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of SST26VF016B-104V/MF
Internal Part NumberEIS-SST26VF016B-104V/MF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 20/Aug/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSST26 SQI®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSQI, SPI
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WDFN (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST26VF016B-104V/MF
Related LinksSST26VF01, SST26VF016B-104V/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST26VF016B-104V/MF Details Description
Related parts for SST26VF016B-104V/MF
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.2A 100 MOHM datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 5A DO215AB datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 80MA 18 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf