Vishay/Dale RNC50H1422DSRSL
RNC50H1422DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1422DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1422DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1422DSRSL
QUANTITY
RNC50H1422DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1422DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1422DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1422DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1422DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1422DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1422DSRSL
RFID 2000 MINI-RF MODULE 134.2K datasheet.pdf
POLYSWITCH RGE SERIES 12.0A HOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 6A TO220F datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
T2011-021TRM, 2 N/C + 1 N/O,FLAT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10.19V 500MW SOD80 datasheet.pdf
PLUG GAUGE, HANDTOOL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 100W datasheet.pdf