Vishay/Dale RNC50H1430FSB14
RNC50H1430FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1430FSB14
Brief Description
RES 143 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1430FSB14.pdf
Availability of RNC50H1430FSB14
QUANTITY
RNC50H1430FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1430FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1430FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1430FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1430FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1430FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1430FSB14
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1PH 15A 600V 4SIP datasheet.pdf
TERMINAL HOLD DOWN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.5A 92 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 260MA 900 MOHM datasheet.pdf
BLZP 5.08/03/270LH SN OR BX datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf