Vishay/Dale RNC50H1503BSBSL
RNC50H1503BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1503BSBSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1503BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1503BSBSL
QUANTITY
RNC50H1503BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1503BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1503BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1503BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1503BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1503BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1503BSBSL
SENSOR TEMP COMP 1PSIG DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 3POS TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO STEREO 48TQFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 35A 1212-8 datasheet.pdf