Vishay/Dale RNC50H1503FRB14
RNC50H1503FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1503FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1503FRB14.pdf
Availability of RNC50H1503FRB14
QUANTITY
RNC50H1503FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1503FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1503FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1503FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1503FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1503FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1503FRB14
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
7M SEP PNP W/CONN VERT datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
LAPPING FLM DIAMNOD 150'X0.25" datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf