Vishay/Dale RNC50H1503FSBSL
RNC50H1503FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1503FSBSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1503FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1503FSBSL
QUANTITY
RNC50H1503FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1503FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1503FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1503FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1503FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1503FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1503FSBSL
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf