Vishay/Dale RNC50H1523BSRSL
RNC50H1523BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1523BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 152K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1523BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1523BSRSL
QUANTITY
RNC50H1523BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1523BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1523BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)152k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1523BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1523BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1523BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1523BSRSL
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ANT TWO-WAY VHF 170-180MHZ SFU datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RECTIFIER 1200V 8A SMC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf