Vishay/Dale RNC50H1542BSRE6
RNC50H1542BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1542BSRE6
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1542BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1542BSRE6
QUANTITY
RNC50H1542BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1542BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1542BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1542BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1542BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1542BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1542BSRE6
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOEIAJ datasheet.pdf
PANEL FEED THRU CONNECTOR 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
POT 1.5 OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf