Vishay/Dale RNC50H1560DSB14
RNC50H1560DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1560DSB14
Brief Description
RES 156 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1560DSB14.pdf
Availability of RNC50H1560DSB14
QUANTITY
RNC50H1560DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1560DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1560DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)156
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1560DSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1560DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1560DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1560DSB14
CONN HEADER 48POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PATCHBAY 96TT JACK 1.75" UNWIRED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DESERIALIZER SDI LVDS 48-LLP datasheet.pdf
UNIVERSAL SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 240 POS 100 C/L datasheet.pdf