Vishay/Dale RNC50H1583FSB14
RNC50H1583FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1583FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1583FSB14.pdf
Availability of RNC50H1583FSB14
QUANTITY
RNC50H1583FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1583FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1583FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1583FSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1583FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1583FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1583FSB14
TERM BLOCK 9POS 3.81MM PCB GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MODULE MALE 8POS CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf