Vishay/Dale RNC50H15R0FRBSL
RNC50H15R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H15R0FRBSL
Brief Description
RES 15 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H15R0FRBSL.pdf
Availability of RNC50H15R0FRBSL
QUANTITY
RNC50H15R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H15R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H15R0FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H15R0FRBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H15R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H15R0FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H15R0FRBSL
TRISIL 220V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC FIFO 8192X36 15NS 128QFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 22.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 5M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf