Vishay/Dale RNC50H1601BSRSL
RNC50H1601BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1601BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1601BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1601BSRSL
QUANTITY
RNC50H1601BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1601BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1601BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1601BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1601BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1601BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1601BSRSL
PC BOARD .1"SP 3X3.5 SINGLE SIDE datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8USMD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 20A datasheet.pdf